تفکر و سبک زندگی

درس تفکر و سبک زندگی اول متوسطه دبیرستان شهدای هسته ای

تفکر و سبک زندگی

درس تفکر و سبک زندگی اول متوسطه دبیرستان شهدای هسته ای

مشخصات بلاگ

نوشته شده توسط محمد محمودی

بایگانی
آخرین مطالب

هویت چیست

سه شنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۳، ۰۶:۴۱ ب.ظ

تعریف هویت

هویت‌ به‌ معنی‌ "چه‌ کسی‌ بودن‌" است‌ و از نیاز طبیعی‌ انسان‌ به‌ شناخته‌ شدن‌ و شناسانده‌ شدن‌ به‌ چیزی‌ یا جایی‌ برمی‌آید. این‌ حس تعلق‌، بنیادی‌ ذاتی‌ در وجود انسان‌ دارد. برآورده شدن‌ این‌ نیاز، "خودآگاهی‌" فردی‌ را در انسان‌ سبب‌ می‌شود و ارضای‌ حس‌ تعلق‌ میان‌ یک‌ گروه‌ انسانی‌، خودآگاهی‌ جمعی‌ و مشترک‌ یا هویت‌ بومی‌ یا ملی‌ آن‌ گروه‌ انسانی‌ را تعیین‌ می‌کند. لذا هویت در قالب فردی و ملی قابل تعریف است.  هویت فردی شامل ویژگیهای شخصیتی یک فرد است که این ویژگی ها موجب تمایز او از دیگری می شود. در حقیقت ابعاد مختلف شخصیت یک فرد هویت آن فرد را مشخص می کند. و اما هویت ملی عبارتست از باز تولید و باز تغییر دائمی الگوی ارزشها، نمادها، خاطرات، اسطوره ها و سنتهایی که میراث متمایز ملتها را تشکیل می دهند. هویت ملی مفهومی است که سعی می کند تعارضات موجود در هویت های گروهی را به نوعی کاهش داده و آنها را در ذیل یک هویت بالاتر یعنی هویت ملی همگرا سازد. از اینرو هویت ملی در نهایت جنبۀ غالب و مسلط دارد و سایر خرده هویت ها در ذیل آن قرار می گیرند.  

 هویت‌ ملی‌ از وجوه مختلفی به قرار زیر ‌برخوردار است‌:
1- خانواده
2- زبان‌
3- دین‌ و آئین‌
4- زادگاه‌ و سرزمین‌
5- تاریخ
6- ایدئولوژی،‌ سنت‌ها و ارزش‌ها
7- باورها و رفتارها
8- دانش‌ و فنون‌
9- خودآگاهی‌ و خودیابی‌ که ‌از نحوه‌ ترکیب‌ مولفه‌های‌ پیشین‌ پدید می‌آید.

هویت، مجموعه‌ای از تعلقات  مادی و معنوی انسان است که اصول آن از قبل شکل گرفته‌اند. ” اگر امروز از هریک از ما بپرسند که ”تو کیستی؟” (یعنی بخواهند که شما هویت خود را در برابر یک پرسش توضیح دهید)، هر یک پاسخی را که برگرفته و متاثر از اصالت، ذهنیات، تربیت و بافت فرهنگی‌مان است، بیان می‌داریم، از جمله: ”من ایرانی هستم“، ”من تاجیک هستم“، من انسانم“، ”، ”من مدیرم“، ”من جوانم“، ”من‌ اندیشمندم“، من هم یک بنده خدا مثل بقیه هستم“، و امثالهم. حال ما کدام پاسخ را می‌دهیم یا با چه اولویتی هریک را می‌گوییم همراه با درک این نکته که با چه لحنی (افتخار، سرخوردگی، احترام، بی‌تفاوتی و غیره) آن را بیان می‌داریم و اینکه در شرایط مکانی و زمانی مختلف، کدام پاسخ را می‌دهیم، در مجموع معرف هویت شخصی و فرهنگی ما است. از اینرو هویت فرهنگی نه تنها  حول محورهایی همچون مرز جغرافیایی (سرزمین)، دین و مذهب، باورها و سنن فرهنگی، و زبان مشترک قا بل تعریف است بلکه از زوایای دیگری مانند اینکه ”ما چه کاره‌ایم“، ”از کجا آمده‌ایم“، ”برای چه آمده‌ایم”، ”چه نباید بکنیم“، ”چرا اینگونه‌ایم“، و ”به کجا خواهیم رفت“ یا ”به کجا باید برویم“. پاسخ افراد مختلف به این پرسش‌ها، متفاوت و دارای سطوح مختلف است.

لذا هویت از واژه های پر معنای ادبیات نوجوانی و جوانی است. معنای این عبارت همزمانی آغاز تأمل و تفکر درهویت خویش و شروع نوجوانی است. پدیده ای که بعدها و در سالهای جوانی به صورت تکوین هویت یا بحران هویت ظاهر می شود. لذا مهمترین سالهای زندگی یعنی دوران نوجوانی و جوانی عرصه تجلی شکل گیری و یا از هم پاشیدگی هویت است ویا بعبارتی زمان شکل گیری شخصیت اوست.

ریشه های تاریخی ، ادبی و زبانی و قومی بر هویت فرد تاثیر گذار بوده و او را می تواند سرخورده یا سرافراز سازد. نگاه به گذشته با چشم اندازی امیدوارانه به آینده می تواند در جوان شور و شوق بی پایانی ایجاد و آنرا بسوی شناخت هویتش یاری سازد .اگر گذشته و تاریخ و ادبیات و زبان و قومیت ها را از یک فرد بگیرید او دیگر هیچ چیز با ارزشی نخواهد داشت تا به آن ببالد و اگر اینچنین شد زمینه های پذیرش فرهنگ های دیگر را خواهد یافت . اینجاست که سرآغاز تحولات فرهنگی و سرگشتگی هویت ها آشکار خواهد شد .

مشکل‌ترین موضوع هم در دوران جوانی رشد شخصیت و تثبیت هویت و یا شکل گیری شخصیت اوست. در شروع بزرگسالی باید برنامه‌ریزی کند که قادر به تشخیص و پذیرش نیروهای متضاد در شخصیت خود بشود و راه‌های موثرتر، راه های کنترل خویش را بشناسد.چگونگی تثبیت هویت در جوانی به وقایع مهم در زندگی فرد در ایندوره بستگی دارد. به عنوان مثال هویت شغلی و اجتماعی کسی که پس از تحصیلات دبیرستانی به یکی از رشته‌های معلمی وارد می‌شود، با کسی که به یکی از رشته‌های مهندسی وارد می‌شود. متفاوت خواهد بود این هویت‌های گوناگون بطور مسلم تاثیرات خودرا بر چگونگی سایر جوانب هویت افراد نیز به جای خواهند گذاشت.اگر درسال‌های کودکی و نوجوانی خانواده بیشترین تاثیر را بر شکل‌گیری هویت بر عهده داشت،اینک در دوره جوانی ، محیط زندگی اجتماعی و خود جوان نقش اساسی در تثبیت هویت ایفامی‌کند. به نظر می‌رسد که تحولات رشد دوره جوانی ، بیش از آنکه نتیجه یک تکامل تعامل میان موجود زنده و محیط باشد، یک مجموعه تغییرات پی در پی متاثر از عوامل محیطی است. امروز کمتر کسی را می‌توان یافت که فکر کند رشد شخصیت همراه با کامل شدن رشد بدنی متوقف می‌شود. تقویت زمینه های تبادل فکری و هم اندیشی با نسل جوان به منظور درک مشکلات و معضلات درونی آنان و پاسخ به پرسشهای بنیادین و توسعه مناسبات میان والدین و فرزندان از حیث عاطفی ، روحی و کلامی به منظورجلب اعتماد نسل جوان و در نهایت گرایش به الگو پذیری با هدف تحکیم هویت خانوادگی آنان و ایجاد تقویت زمینه هایی که به کمک آن نوجوان و جوانان قادر به تفکر منتقدانه نسبت به فرهنگ بیگانه شوند.  

از اینروهویت فرهنگی مسئله ای است که می تواند درحالات و شرائط مختلف در اتسانها و جوامع مورد تهدید و مخاطره قرار گیرد بعنوان مثال گاهی جامعه ای با توجه به فضای نا مناسب فرهنگی، اجتمائی و یا اقتصادی که در آن قرار دارد مورد تهدید قرار می گیرد و با انزجار از فرهنگ خود از درون تهی می شود، از اینرو برای نجات خود خواسته یا نا خواسته بدنبال الگوهای فرهنگی اجتماعی بیرون از مرزها و حیطه  خود می گردد و کم کم باورهای فرهنگی خود را از دست داده و جاذبه های فرهنگ غیر خودی، به او هویت می بخشد.

 • محمد محمودی

نظرات  (۴۹)

خیلی عالی بود و خیلی هم به دردم خورد.
سلام محدثه. زود بنویس . نظر منو دیدیدی؟ پاسخ سریع می خواهم.
خیلی خوب بود  بازم ا ز ایت مطلب ها بزارین


 مهدیه وبلاگ درست کن  تو وبلاگ  باهم حرف بزنیم  

من نزاشتم. قسمت مخصات وبلاگ رو نگاه کن . ببین کی بوده هاچ خانوم.

من بلد نیستم وبلاگ درست کنم.
 • حسین قاسمی
 • خوب بود

 • حسین قاسمی
 • منم بلدنیستم درست کنم .درضمن پیشرفت کردید
  در کل هویت انسان باور اون هست , درسته ؟
  عالی وکامل بود ،ممنون از شما ،خیلی بدردم خورد وجواب خیلی سوالامو گرفتم ،پس خیلی راحت بارسانه ازهرنوع میشه هویت یه جامعه رو براحتی عوض کرد 😐😐😐
  ممنون عالی بود 🙌🙌 
  سلام عالی
  مطلب خوبی بود
  ولی جای تامل در چند نکته دارد:

  ۱_ شکل گیری هویت چه بسا از درون رحم برای انسان آغاز شود
  ۲_ هویت انسان هیچ گاه تثبیت نمی شود
  چرا که همیشه انسان در چالش های زندگی با تکامل هویت خویش دست و پنجه نرم می کند
  ۳_ اینکه هویت ملی سطح بالاتری از هویت شخصیتی است جای بازاندیشی دارد.

  موارد دیگری هم هست که به این مقدار اکتفا می کنم
  عالی بود
  سلام بر دوستان 
  هویتی ک میفرمایید هویت مجازی و یا اعتباری ماست که قابل کم و زیاد شدن وتغییر کردنه و فقط در حد روزمره کاربرد داره 
  اما هویت حقییقی و ذاتی انسان یک جوهر غیرقابل تعریف به وسیله ذهن ،بلکه زندگی کردنیه نهففکر کردنی. این هویت نه قابل تغییره نه کم و نه زیاد شدن 
  به نظر بزرگان معضل بشر در طول تاریخ زندگی با هویت ذهنی و فکری و راه رهایی زندگی با هویت ذاتی ماست.
  تقریبا میشه گفت بد نبو د ممنون
  خیلی خوب بود واقعا به دردم خورد
  خیلییییییئیییییئییییییییییییییییییییییییییی
   بد بود
  باسلام
  خیلی ممنونم از مطالب سنجیده و ارزنده شما .
  خیلی استفاده کردم.
  خوشحال میشم از سایت ماهم دیدن کنید
  خوب بود . متشکرم
  سلام خوف بود
  بدون منبع ارزشی ندارد....
 • عیسی هانی اصل
 • عالی بود ممنونم 
  خیلی بد بود از یک احمق میگرفتم خیلی بهتر از ان است حالم به هم خورد می خوام بالابیارم دیگه مثل این چرت ننویسید
  عالیه  خیلی به دردم خورد ممنون
  عالیییییییییییییییی بود ممنون از سایت تون متشکرم


  ای وای ما  داریم کجامیریم افتضاح بود
  ممنون خوب بود
  عالی بود 
  هنوز نخوندم نظر میفرستم ممنون

  خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییی خوب بود

  خیلی خوب بود 
  بدک نبود

  انتر نفهم گاو کره بز.ریدم در دهنت.پدر سگ کونی.یه مشت چسناله کردید نوشتید.متنتون به درد این میخوره که پرینت بگیریم بگوزیم روش.لعنت بر خار مادرت.کیرم دهنتون.

  بلث3صض45
  بابا از شما تشکر میکنم که اطلا عات را در اختیار من قرار دادید بوس بوس گود بای

 • هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها
 • عتلابتلغهزناباانبهالغهلنالعبفان هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها هاهاهاهاها.         جوکر
  خوب بود ولی یکم اشکال داشت 😕😕
  خیلی عالی بود ممنون 
  خیلی خیلی عالی بود من برا تفکرو پژوهشم میخواستم.
   خوبه
  بسیار عالی بود مرسی خیلی عالی بود
  دکتلترتات

  خیلی خوب بود  و  ممنون  هستم
  هی بدک نیستش ......
  خخخخخخخخیییییییییللللللللی عااااااااااااالی بود. 

  دستتون درد نکنه 

  بسیار طولانی ونامفهوم است از نظر من من که نفهمیدم
  خیلی عالی و کال بود و به دردم خورد 😘
  ممنون عالی بودخیلی هم بدردم خورد

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی